Tuesday's Local Sports Scores

Boys Basketball

Albany 61, Argyle 53
Almond-Bancroft 55, Bowler 51
Ashwaubenon 58, Bay Port 57, OT
Bangor 67, Cashton 41
Barron 66, Northwestern 34
Belmont 44, Benton 41
Berlin 57, Wautoma 35
Black Hawk 47, Barneveld 43
Brillion 42, Manitowoc Lutheran 40
Brookfield Academy 50, University School of Milwaukee 48
Brookfield Central 58, Hamilton 56
Brookwood 51, Hillsboro 50
Burlington 65, Delavan-Darien 45
Cassville 58, Shullsburg 50
Catholic Memorial 60, Kettle Moraine 51
Chilton 60, Hilbert 47
Clayton 55, Shell Lake 41
Clinton 51, Palmyra-Eagle 31
Cochrane-Fountain City 63, Alma/Pepin 50
Crandon 76, Goodman/Pembine 35
DeForest 59, Baraboo 43
Destiny 54, Fond du Lac 47
Durand 48, Baldwin-Woodville 45
East Troy 74, Jefferson 64
Eau Claire North 50, River Falls 44
Edgar 60, Phillips 50
Edgewood 58, Fort Atkinson 52
Elkhart Lake/Glenbeulah 50, Sheboygan County Christian 45
Elmwood 76, Saint Croix Central 35
Fall Creek 74, McDonell Central 39
Glenwood City 45, Boyceville 36
Grafton 66, Wauwatosa West 56
Grantsburg 45, Unity 40
Green Bay West 57, Oneida Nation 51
Greendale 70, New Berlin West 55
Hortonville 67, Marinette 42
Hudson 52, Chippewa Falls 40
Hurley 67, Wakefield-Marenisco, Mich. 58
Kettle Moraine Lutheran 71, Martin Luther 40
La Crosse Central 68, Tomah 22
La Crosse Logan 60, Marshfield 57
La Farge 58, Central WI Christian 53
Lourdes Academy 50, Randolph 45
Luther 72, Arcadia 62
Luxemburg-Casco 67, Southern Door 49
Madison Memorial 68, Madison West 47
McFarland 61, Edgerton 53
Menomonie 59, Eau Claire Memorial 54
Merrill 45, D.C. Everest 35
Milton 44, Monroe 41
Milw. Washington 76, Milw. Bay View 61
Milwaukee Bradley Technical 66, Milwaukee Pulaski 51
Milwaukee King 47, Milwaukee Hamilton 44
Milwaukee Madison 90, Milwaukee North 59
Milwaukee Vincent 94, Milwaukee Career & Tech. Ed. 62
Necedah 71, Wonewoc-Center 54
New Auburn 56, Winter 34
Niagara 61, Gillett 38
Nicolet 58, Kenosha Bradford 46
North Crawford 66, Wauzeka-Steuben 43
Northwood 85, Lake Holcombe 39
Oconomowoc 60, Hartford Union 53
Oconto 50, Bonduel 49
Onalaska 79, West Salem 42
Peshtigo 61, Coleman 20
Port Edwards 65, Tri-County 34
Poynette 63, Watertown Luther Prep 48
Prescott 54, New Richmond 46
Rhinelander 61, Lakeland 43
River Ridge 66, Highland 52
Royall 85, New Lisbon 38
Saint Mary Central 69, Mishicot 59
Sauk Prairie 75, Portage 71, OT
Seymour 59, Denmark 39
Sheboygan Area Luth. 73, Cedar Grove-Belgium 51
Sheboygan South 66, Manitowoc Lincoln 62
Shiocton 54, Suring 47
Somerset 79, Amery 53
South Milwaukee 63, Saint Francis 40
Sparta 62, Adams-Friendship 45
Spooner 42, Cumberland 24
Spring Valley 64, Plum City 42
Sun Prairie 72, Middleton 70
Superior 61, Duluth East, Minn. 60
Tenor 23, Milwaukee Saint Anthony 18
Tomahawk 63, Northland Pines 46
Turtle Lake 60, Cameron 58
Two Rivers 61, Plymouth 53
Union Grove 42, Wilmot Union 40
Waupun 81, New Holstein 50
Wausau East 46, Wisconsin Rapids Lincoln 41
West Allis Nathan Hale 74, Menomonee Falls 62
West Bend East 51, West Bend West 46
West De Pere 72, New London 45
Westby 50, Viroqua 40
Whitnall 78, Greenfield 74
Williams Bay 50, Horicon 45
Wisconsin Lutheran 61, Slinger 49
Wrightstown 77, Reedsville 43
Xavier 66, Pacelli 35

Girls Basketball

Abbotsford 66, Rib Lake 32
Algoma 61, Sevastopol 25
Almond-Bancroft 48, Bowler 47
Aquinas 63, Mondovi 50
Assumption 60, Edgar 39
Badger 49, Waterford 35
Baraboo 73, Tomah 23
Brillion 67, Mishicot 52
Brookfield East 70, West Allis Central 30
Brookwood 42, Lincoln 39
Cameron 62, Turtle Lake 26
Campbellsport 39, Random Lake 36
Chippewa Falls 58, Hudson 41
Clayton 49, Shell Lake 39
Clintonville 50, Ripon 36
Colby 58, Granton 15
Columbus 53, Poynette 32
Cuba City 44, Platteville 34
D.C. Everest 53, Merrill 36
De Pere 74, Luxemburg-Casco 24
Deerfield 38, Abundant Life Academy 22
Divine Savior 51, Wauwatosa East 26
Dominican 60, Racine Lutheran 58
Eau Claire Immanuel Lutheran 65, Cochrane-Fountain City 30
Elkhorn Area 66, Westosha Central 41
Fall Creek 41, Altoona 19
Fall River 74, Dodgeland 54
Florence 45, Niagara 43
Franklin 57, Muskego 46
Frederic 58, Webster 36
Grantsburg 49, Unity 41
Green Bay N.E.W. Lutheran 51, Bonduel 40
Greenwood 43, Gilman 25
Hillsboro 48, Kickapoo 24
Holmen 36, West Salem 28
Homestead 42, Slinger 32
Hustisford 48, Williams Bay 25
Independence 50, Alma/Pepin 42
Kewaskum 46, Central WI Christian 35
Kewaunee 51, Notre Dame 47
La Crosse Central 37, Prairie du Chien 28
La Crosse Logan 61, Richland Center 54
Ladysmith 70, Northwestern 21
Lakeside Lutheran 68, Lake Mills 60
Lena 43, Coleman 39
Living Word Lutheran 57, Wayland Academy 31
Luck 53, St. Croix Falls 47
Madison La Follette 63, Sun Prairie 60
Marion 52, Rosholt 34
Markesan 60, Montello/Princeton/Green Lake 28
Melrose-Mindoro 40, Eleva-Strum 28
Menomonee Falls 62, West Allis Nathan Hale 41
Milw. Washington 53, Milwaukee Career & Tech. Ed. 24
Milwaukee King 83, Milwaukee Bradley Technical 65
Milwaukee Pulaski/Arts 57, Milwaukee Ronald Reagan 12
Milwaukee Riverside University 87, Milwaukee Hamilton 27
Milwaukee Saint Anthony 25, Tenor 8
Milwaukee School of Languages 84, Milwaukee North 36
Milwaukee South 54, Milw. Samuel Morse-Marshall/Juneau 50
Monticello 42, Pardeeville 41
Mountaintop Christian 67, Kenosha Reuther 46
Neillsville 70, Loyal 31
New Glarus 43, Cambridge 39
New London 43, West De Pere 26
Newman Catholic 56, Marathon 42
Northland Pines 63, Tomahawk 34
Northwood 65, Flambeau 44
Oconto Falls 58, Shawano Comm. 39
Owen-Withee 64, Spencer 37
Potosi 52, Highland 38
Prairie Farm 54, Clear Lake 29
Prentice 62, Chequamegon 47
Racine St. Catherine's 55, The Prairie School 54
Randolph 45, Montello 28
Reedsburg Area 38, Wisconsin Dells 29
Regis 59, McDonell Central 42
Saint Thomas More 39, Martin Luther 34
Seneca 46, Boscobel 31
South Shore 97, Butternut 13
Southern Door 62, Green Bay East 48
Stanley-Boyd 43, Thorp 41
Stoughton 57, Janesville Craig 55
Sturgeon Bay 63, Peshtigo 62, OT
Superior 82, Duluth East, Minn. 50
Suring 61, Wausaukee 29
Two Rivers 54, Manitowoc Lutheran 42
Union Grove 62, Burlington 53
University School of Milwaukee 47, Messmer 32
Wausau West 47, Stevens Point 41
Westfield Area 50, Wittenberg-Birnamwood 45, OT
Whitehall 55, Blair-Taylor 46
Wild Rose 73, Gresham Community 11
Wisconsin Lutheran 63, Cedarburg 47
Wonewoc-Center 36, New Lisbon 27

Boys Hockey

Section 1
Region Qualifier
Menomonie 6, Spooner 1
River Falls 8, Barron 2
WSFLG Blizzard 7, Baldwin-Woodville 1
Section 2
Region Qualifier
Ashland 7, Eau Claire North 2
Marshfield 11, Medford Area 1
Section 3
Region Qualifier
Antigo 11, Merrill 1
Mosinee 10, Rhinelander/Three Lakes 0
Pacelli/Assumption 13, Tomahawk 1
Wausau East 3, Lakeland 2
Section 4
Region Qualifier
La Crosse 4, Viroqua 2
Tomah 10, Black River Falls 3
Wisconsin Dells/Reedsburg 10, Sparta/Mauston 0
Section 5
Region Qualifier
Green Bay United 6, Fox Cities 3
Section 6
Region Qualifier
Madison Memorial 7, LaFollette / East 0
Sun Prairie 4, McFarland 2
Section 8
Region Qualifier
Homestead 8, Waupun 5
Sheboygan 4, Beaver Dam 1
St. Mary's Springs 9, Grafton 1

Section 4
Waupaca/Amherst/Iola-Scandinavia/ Manawa 11, Beaver Dam 0

WRESTLING

D1 Team Sectional
Wausau West 47 Menominee 13
Bayport 41 Wisconsin Rapids 15

D2 Sectional
Ellsworth 49 Neillsville/Greenwood/Loyal 20
Oconto Falls 48 Wittenberg-Birnamwood 24

D3 Team Sectional
Coleman 38 Edgar 34

Wausau


WSAW-TV 1114 Grand Ave. Wausau, WI 54403
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 190966111 - wsaw.com/a?a=190966111
Gray Television, Inc.