WSAW NewsChannel 7  | Central WI, Wausau, Rhinelander  |  News, Weather, Sports

Weather Authority Alert: Snowy and Icy Conditions Today into Tonight

Tuesday's Local Sports 2-19-13

Tuesday's Scores
By The Associated Press
Boys Basketball
River Falls 61, Eau Claire Memorial 47
Regional First Round
Division 1 Sectional 1
Oshkosh West 54, Wisconsin Rapids Lincoln 32
Wausau West 68, Chippewa Falls 42
Division 1 Sectional 2
Green Bay Preble 67, Green Bay East 53
Waukesha South 71, Hartford Union 68
Division 1 Sectional 3
Janesville Parker 56, Kenosha Bradford 54
Oconomowoc 76, Verona Area 73
Division 1 Sectional 4
Milwaukee Pulaski 67, Milwaukee Madison 56
Racine Park 69, Greenfield 55
Division 2 Sectional 1
La Crosse Logan 62, Ashland 49
Menomonie 49, New Richmond 36
Merrill 41, Mosinee 40
Tomah 52, Sparta 45
Waupaca 45, Shawano Community 32
Division 2 Sectional 2
Cedarburg 80, Kewaskum 40
Menasha 82, Marinette 47
Notre Dame 75, Green Bay West 62
Port Washington 54, West Bend West 41
Division 2 Sectional 3
McFarland 54, Sauk Prairie 49
Milton 60, Whitewater 39
Portage 63, Edgewood 55
Reedsburg Area 49, Baraboo 39
Union Grove 58, Delavan-Darien 38
Westosha Central 65, Elkhorn Area 54
Division 2 Sectional 4
Greendale 62, Cudahy 45
Messmer 78, Milwaukee Lutheran 73
Milw. Samuel Morse-Marshall/Juneau 74, Wauwatosa West 66
Milwaukee Bradley Technical 67, Shorewood 62
South Milwaukee 60, Kenosha Indian Trail 42
Waukesha North 54, New Berlin West 52
Division 3 Sectional 1
Arcadia 63, Chetek-Weyerhaeuser 54
Baldwin-Woodville 60, Saint Croix Central 35
Bloomer 52, Altoona 46
Neillsville 58, Black River Falls 41
Northwestern 63, Cumberland 35
Osceola 55, St. Croix Falls 37
Spooner 45, Ladysmith 36
West Salem 67, Ellsworth 61
Division 3 Sectional 2
Clintonville 74, Northland Pines 30
Fox Valley Lutheran 83, Lincoln Hills 49
Freedom 83, Oconto Falls 34
Tomahawk 42, Omro 39
Winneconne 54, Wittenberg-Birnamwood 32
Division 3 Sectional 3
Dodgeville 77, Wautoma 48
Edgerton 76, Big Foot 68
Jefferson 46, Evansville 33
Lakeside Lutheran 76, Brodhead 27
Nekoosa 62, Westfield Area 41
Platteville 54, Westby 52
Poynette 55, Turner 42
Prairie du Chien 55, Viroqua 44
River Valley 60, Adams-Friendship 27
Division 3 Sectional 4
Columbus 77, Saint Lawrence Seminary 38
Kettle Moraine Lutheran 79, Tenor 25
Mayville 49, Campbellsport 46
Milwaukee North 64, Milwaukee School of Languages 52
Ripon 56, Lomira 48
Saint Thomas More 55, Cedar Grove-Belgium 39
St. John's NW Military Academy 63, Saint Francis 58
Watertown Luther Prep 55, Winnebago Lutheran Academy 50
Division 4 Sectional 1
Athens 64, Chequamegon 44
Boyceville 51, Flambeau 33
Cadott 52, Stanley-Boyd 26
Cameron 73, Webster 20
Pittsville 59, Spencer 28
Regis 61, Spring Valley 46
Stratford 70, Edgar 47
Division 4 Sectional 2
Crivitz 50, Gillett 43
Iola-Scandinavia 58, Rosholt 38
Manitowoc Lutheran 70, Mishicot 57
Oconto 76, Menominee Indian 61
Reedsville 75, Manawa 50
Saint Mary Central 56, Weyauwega-Fremont 47
Wabeno/Laona 57, Coleman 53
Wild Rose 67, Tri-County 40
Division 4 Sectional 3
Bangor 67, Boscobel 50
Belleville 48, Parkview 37
Deerfield 57, Waterloo 49
Fennimore 67, New Glarus 57
Iowa-Grant 68, Cambridge 62
Lancaster 57, Darlington 45
Mondovi 48, Riverdale 25
Necedah 72, Melrose-Mindoro 51
Wisconsin Heights 67, Osseo-Fairchild 41
Division 4 Sectional 4
Hope Christian 76, Wisconsin College Prep 39
Kenosha Reuther 71, Milwaukee Saint Anthony 60
Montello 67, Dodgeland 41
Ozaukee 52, Milwaukee Career & Tech. Ed. 48
Palmyra-Eagle 76, Kenosha Christian Life 61
Pardeeville 58, Horicon 48
Wayland Academy 64, Markesan 55
Young Coggs Prep 61, Martin Luther 46
Division 5 Sectional 1
Bruce 64, Gilman 59
Clayton 71, Lake Holcombe 22
Drummond 76, Lac Courte Oreilles 16
Eau Claire Immanuel Lutheran 60, New Auburn 48
Frederic 58, South Shore 28
Luck 65, Mercer 30
McDonell Central 59, Glenwood City 37
Northwood 73, Bayfield 54
Prentice 70, Owen-Withee 60
Rib Lake 46, Prairie Farm 45
Shell Lake 56, Birchwood 42
Siren 62, Mellen 33
Solon Springs 65, Winter 35
Thorp 43, Clear Lake 25
Turtle Lake 77, Cornell 36
Washburn 70, Butternut 43
Division 5 Sectional 2
Almond-Bancroft 47, Tigerton 27
Gibraltar 73, Lake Country Lutheran 64
Goodman/Pembine 61, Elcho 51
Green Bay N.E.W. Lutheran 76, Lena 19
Gresham Community 78, Saint Thomas Aquinas 65
Kohler 55, Sheboygan County Christian 42
Living Word Lutheran 66, Stockbridge 56
Newman Catholic 63, Valley Christian 41
Niagara 48, Phelps 21
Northland Lutheran 68, Marion 52
Sheboygan Area Luth. 73, Oneida Nation 35
Suring 59, Sevastopol 35
Three Lakes 59, Florence 47
Wausaukee 73, White Lake 42
Wisconsin Valley Luth. 55, Bowler 35
Division 5 Sectional 3
Alma/Pepin 71, Blair-Taylor 66
Assumption 66, Port Edwards 44
Cassville 58, Highland 42
Cochrane-Fountain City 71, Lincoln 23
Columbus Catholic 65, Plum City 33
Eleva-Strum 49, New Lisbon 34
Gilmanton 72, Loyal 47
Greenwood 67, Independence 48
Hillsboro 45, Wonewoc-Center 30
Kickapoo 48, Brookwood 46
La Farge 59, Cashton 49
North Crawford 82, Ithaca 47
River Ridge 48, Seneca 28
Royall 73, Weston 29
Wauzeka-Steuben 47, De Soto 29
Division 5 Sectional 4
Black Hawk 67, Oakfield 33
Cambria-Friesland 50, Rio 45
Catholic Central 70, Salam School 37
Central WI Christian 73, Pecatonica 31
CEO Leadership Academy 67, Trinity Academy 47
Fall River 72, Argyle 26
Heritage Christian 55, Albany 49
Hustisford 78, Barneveld 63
Juda 61, Williams Bay 55
Milwaukee Academy of Science 87, Abundant Life Christian/Madison Country Day 41
Monticello 67, University Lake School 32
Potosi 51, Benton 35
Princeton/Green Lake 32, Shullsburg 29
Racine Lutheran 106, Eastbrook Academy 29
Randolph 66, Belmont 42
Williams Bay Faith Christian 67, Johnson Creek 39
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Division 3 Sectional 2
New Holstein vs. Chilton, ppd. to Feb 20.
Denmark vs. Kewaunee, ppd. to Feb 20.
Southern Door vs. Luxemburg-Casco, ppd. to Feb 20.
Sturgeon Bay vs. Valders, ppd. to Feb 20.
Division 3 Sectional 4
North Fond du Lac vs. Kiel, ppd. to Feb 20.
Division 4 Sectional 2
Random Lake vs. Bonduel, ppd. to Feb 20.
Division 5 Sectional 2
Hilbert vs. Elkhart Lake/Glenbeulah, ppd. to Feb 20.
Division 5 Sectional 3
Granton vs. Elmwood, ppd. to Feb 20.
Girls Basketball
Bay Port 37, Green Bay Southwest 34
Belmont 39, Lancaster 35
D.C. Everest 59, Lakeland 31
Gilman 45, Granton 29
Johnson Creek 37, Williams Bay 31
Kettle Moraine 53, Fond du Lac 36
La Crosse Logan 55, Tomah 27
Oak Creek 53, Brookfield Central 39
Oshkosh North 48, Hortonville 44
Sheboygan Falls 55, Dominican 48
Stevens Point 41, Eau Claire North 35
Unity 56, Prairie Farm 45
Wisconsin School for the Deaf 72, Rock County Christian 54


Join the Conversation!

To comment, the following rules must be followed:

  • No Obscenity, Profanity, Vulgarity, Racism or Violent Descriptions
  • No Negative Community Comparisons
  • No Fighting, Name-calling, or Personal Attacks
  • Multiple Accounts are Not Allowed
  • Stay on Story Topic

Comments may be monitored for inappropriate content, but the station is under no legal obligation to do so.
If you believe a comment violates the above rules, please use the Flagging Tool to alert a Moderator.
Flagging does not guarantee removal.

Multiple violations may result in account suspension.
Decisions to suspend or unsuspend accounts are made by Station Moderators.
Questions may be sent to comments@wsaw.com.
Please provide detailed information.
All comments must adhere to the WSAW.com discussion rules.

powered by Disqus
WSAW-TV 1114 Grand Ave. Wausau, WI 54403
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 191949011