WSAW NewsChannel 7  | Central WI, Wausau, Rhinelander  |  News, Weather, Sports

Friday's Local Sports 12-28-12

Boys Hockey
Wisconsin Rapids Lincoln 5, Tomah 4
Bradley Center Tournament
Arrowhead 3, Cedarburg 2
Whitefish Bay 6, Stoughton 1
Chippewa Falls Tournament
Chippewa Falls 7, Neenah/Hortonville 3
Regis/McDonell/Bloomer 2, Rice Lake 1
Cornerstone Tournament
Green Bay United 6, Wausau East 1
Hilltopper Holiday Classic
Consolation Semifinal
Edgewood 7, Proctor, Minn. 1
Semifinal
Duluth Marshall, Minn. 9, Appleton United 0
Notre Dame 3, Superior 0
Madison Tournament
Madison West 2, Lakeland 0
Monona Grove 3, Baraboo/Portage 2
Marshfield Tournament
Marshfield 3, Antigo 2
Pacelli 6, Marshfield 1
Mullett Ice Center Tournament
Marquette University 6, Homestead 5
Sheboygan 6, Germantown 4
Naga-Waukee Park Tournament
Janesville 4, Brookfield 3
KM/Mukwonago 3, University School of Milwaukee 0
Onalaska Tournament
Aquinas 2, Onalaska 1
Poppy Waterman Ice Arena Tournament
Beaver Dam 3, Greendale 2
Kenosha 8, Waupun 1
West Salem 5, Viroqua 2
Wisconsin Dells/Reedsburg 3, Beloit Memorial 1
Rochester Kiwanis Tournament
Class 2A
Semifinal
Rochester Mayo, Minn. 4, Eau Claire Memorial 3, OT
Consolation Semifinal
Rochester Century, Minn. 2, New Richmond 1
Class 1A
Semifinal
Verona Area 5, New Ulm Eagles, Minn. 1
Consolation Semifinal
Rochester Lourdes, Minn. 1, Ashwaubenon 0
WSFLG Blizzard 5, Dodge County, Minn. 3
Schwan Cup (Open)
Fifth Place
Hudson 4, Marshall/Minneota/T-M-B, Minn. 1
Third Place
Somerset 4, Spring Lake Park, Minn. 2
Simley Tournament
Second Round
Cambridge-Isanti, Minn. 2, D.C. Everest 1
Spooner Tournament
Hayward 3, Oregon 2
Consolation Semifinal
Ashland 9, Baldwin-Woodville 3
La Crosse 4, Breckenridge-Wahpaton Blades, Minn. 2
Semifinal
Menomonee Falls 3, Sauk Prairie 2
Girls Hockey
St. Croix Valley Fusion 4, Point-Rapids 2
Green Bay Tournament
Chippewa Falls 2, Fond Du Lac 0
Eau Claire North, Eau Claire Memorial, Altoona 4, Bay Area 0
Madison Tournament
Arrowhead 4, Badger 2
USM 3, Northland Pines 1
Rhinelander Tournament
Fox Cities 5, Medford Area 0
Icebergs 3, Northern Edge 1
Rochester Tournament
Central Wisconsin 6, New Richmond 0
Siren Tournament
WSFLG Blizzard 9, Superior 2
WSFLG Blizzard 9, Black River Falls 3

Boys Basketball
Badger 67, Baraboo 58
Brillion 47, Freedom 39
Clintonville 45, Shawano Comm. 36
De Pere 47, Appleton East 45
Dominican 43, Oak Creek 41
Durand 55, Eleva-Strum 41
Edgar 78, Colby 54
Edgerton 58, Deerfield 54
Edgewood 50, Middleton 49
Grantsburg 71, Pine City, Minn. 37
Independence 66, Cashton 55
Kaukauna 55, Wisconsin Lutheran 54
Kiel 47, Valders 40
Lomira 51, Random Lake 48
Madison Memorial 63, Tomah 42
Marshall 79, Jefferson 53
Martin Luther 62, Grafton 56
Milw. Bay View 102, Minnesota Transitions, Minn. 34
Milwaukee Vincent 64, Wauwatosa West 44
Mineral Point 68, Belmont 38
Niagara 66, Northland Pines 45
Oconto 65, Oconto Falls 51
Oshkosh North 74, Racine Case 60
Pewaukee 88, Nicolet 77
Platteville 70, Chequamegon 39
Racine St. Catherine's 53, Kenosha Indian Trail 41
Reedsville 55, Sevastopol 49
Saint Thomas More 59, Kettle Moraine Lutheran 57
Seymour 53, Waunakee 49
Sheboygan Falls 53, Winnebago Lutheran Academy 38
Two Rivers 67, Algoma 46
Viroqua 43, North Crawford 37
Williams Bay Faith Christian 64, Williams Bay 49
Wisconsin Dells 72, Portage 63
Almond-Bancroft Tournament
Championship
Wisconsin Valley Luth. 60, Almond-Bancroft 50
Aquinas Tournament
Gale-Ettrick-Trempealeau 72, Prairie du Chien 56
Auburndale Holiday Tournament
Auburndale 59, Mosinee 42
Waupaca 52, Royall 45
Baldwin-Woodville Tournament
Third Place
Bloomer 45, Altoona 37
Championship
Baldwin-Woodville 42, Arcadia 38
Barneveld Tournament
Third Place
Belleville 67, Barneveld 58
Beach Ball Classic
Quarterfinal
Bishop O'Connell, Va. 41, Milwaukee King 36
Benton Tournament
Third Place
New Glarus 58, Benton 46
Championship
Southwestern 43, Shullsburg 39
Best of the Least Tournament
Third Place
Butternut 44, Mercer 36
Championship
South Shore 56, Phelps 46
Brookfield Central Holiday Tournament
Brookfield Central 60, Madison West 48
Racine Horlick 60, Hartford Union 36
Cambridge Tournament
First Round
Clinton 49, Milwaukee Academy of Science 43
Monticello 69, Cambridge 54
Carthage College Tournament
Wilmot Union 49, Kenosha Tremper 47
Clayton Tournament
Boyceville 54, Clear Lake 31
Bruce 56, Frederic 55
Clayton 48, Spring Valley 33
Turtle Lake 72, Solon Springs 42
Cuba City Tournament
Consolation
Brodhead 52, Highland 32
Championship
Cuba City 87, Richland Center 48
Elcho Tournamennt
Wabeno/Laona 65, Gillett 54
Elkhorn Tournament
Elkhorn Area 47, Monona Grove 43
Monroe 51, Westosha Central 36
Esko Tournament
Consolation
Northwestern 79, South Ridge, Minn. 42
Glenwood City Tournament
Elmwood 72, McDonell Central 52
Glenwood City 69, St. Croix Falls 64
Holiday Tournament
Kettle Moraine 71, Greendale 50
West Allis Nathan Hale 76, Milwaukee North 63
Homestead Shootout
Milwaukee Hamilton 46, Homestead 39
Hustiford Tournament
Hustisford 73, Oakfield 52
John Chekouras Classic
Neenah 72, Brown Deer 41
KRESS Center Classic
Hamilton 54, Green Bay Southwest 46
Slinger 49, Ashwaubenon 46
Lake Country Lutheran Tournament
Third Place
Lake Country Lutheran 64, Martin Luther 44
Championship
Kenosha Saint Joseph Catholic Academy 68, Sheboygan Area Luth. 61
Lake Mills Holiday Tournament
Lake Mills 65, Parkview 42
Lakeside Lutheran 73, Big Foot 48
Lakeland Tournament
Championship
Lakeland 59, Ashland 31
Lena Holiday Tournament
Consolation Final
Lincoln Hills 57, Lena 44
Championship
Goodman/Pembine 77, Valley Christian 62
Lewiston-Altura Tournament
Winona Cotter, Minn. 69, Cochrane-Fountain City 59
Luther Tournament
Third Place
Cadott 45, Fennimore 44
Marathon Tournament
Athens 48, Tomahawk 47
Marathon 55, Newman Catholic 40
New Berlin West Tournament
Brookfield Academy 83, Cudahy 41
Franklin 63, University School of Milwaukee 45
Muskego 61, New Berlin West 47
New Berlin Eisenhower 66, Waukesha North 60
Raider Shootout
Pius XI 57, Oostburg 56
Sheboygan North 76, Sturgeon Bay 60
Reedsburg Tournament
Poynette 78, Hillsboro 32
Reedsburg Area 57, Adams-Friendship 28
Stevens Point Century Classic
Beaver Dam 41, Wisconsin Rapids Lincoln 25
Stevens Point 48, Rice Lake 45
Sun Prairie Tournament
Third Place
DeForest 56, Manitowoc Lincoln 49
Thorp Tournament
Neillsville 39, Thorp 31
Wabasha-Kellogg Tournament
First Round
Alma/Pepin 81, Houston, Minn. 39
Waterford Tournament
Menomonee Falls 46, Waterford 37
Waupun Holiday
Third Place
Beloit Memorial 51, Waupun 46
Championship
Laconia 62, Hilbert 44
Wausau West Tournament
D.C. Everest 48, Eau Claire North 25
Merrill 66, Chippewa Falls 47
Superior 56, Marshfield 44
Wausau West 43, Eau Claire Memorial 33
Wautoma Holiday Shootout
Third Place
Wautoma 68, Tri-County 40
Championship
Montello 45, Necedah 24
West De Pere Tournament
Consolation
Menasha 71, Kewaunee 59
Championship
West De Pere 61, Green Bay East 39
West Salem Tournament
Regis 58, West Salem 50
Sparta 66, Melrose-Mindoro 40
Westby Holiday Tournamnet
Iowa-Grant 63, River Ridge 53
Westby 71, Bangor 36
Westfield Tournament
Berlin 53, Princeton/Green Lake 32
Pardeeville 55, Westfield Area 50
Williams Bay Holiday Tournament
Third Place
Trinity Academy 47, Heritage Christian 45
Wisconsin Basketball Yearbook Shootout
Germantown 79, Milwaukee Riverside University 50
Lodi 74, Oconomowoc 49
Whitefish Bay 55, Little Chute 54
Wisconsin Valley Big Rivers Challenge
Hudson 51, Wausau East 39
Rhinelander 70, Menomonie 52
Wrightstown Tournament
Weyauwega-Fremont 59, Southern Door 46
Wrightstown 80, Menominee, Mich. 50
Girls Basketball
Belmont 59, Albany 25
Brown Deer 65, Milwaukee Academy of Science 7
Deerfield 38, Poynette 37
Fox Valley Lutheran 46, Appleton West 37
Gale-Ettrick-Trempealeau 53, Whitehall 31
Madison West 59, Milwaukee Hamilton 39
Milwaukee Lutheran 55, Saint Francis 37
Mukwonago 40, Pius XI 37
New Berlin West 62, Waukesha North 30
New London 44, Freedom 21
Northland Pines 52, Calumet, Mich. 34
Oconto 52, Oconto Falls 50
Oostburg 50, Sheboygan Falls 48
Portage 54, Wisconsin Dells 30
Racine Park 57, South Milwaukee 54
St. Croix Falls 66, Cumberland 18
Sturgeon Bay 44, Shiocton 35
Weyauwega-Fremont 45, Columbus 38
Whitnall 43, West Allis Central 22
Wittenberg-Birnamwood 64, Shawano Comm. 23
Almond-Bancroft Tournament
Championship
Stratford 60, Almond-Bancroft 18
Aquinas classic
Aquinas 44, Markesan 34
Prairie du Chien 35, Sparta 26
Ashwaubenon Holiday Classic
First Round
Algoma 61, Ashwaubenon 29
Baraboo Tournament
Baraboo 70, Richland Center 42
Reedsburg Area 35, Waterford 29
Barneveld Tournament
Championship
Barneveld 72, Platteville 36
Best of the Least Tournament
Mercer 31, Butternut 27
Black River Falls Tournament
Third Place
Black River Falls 40, Independence 34
Championship
Saint Thomas More 42, Cornell 34
Cambridge Tournament
First Round
Cambridge 48, Hustisford 29
Elkhorn Area 59, Monticello 55, OT
Cedarburg Holiday Tournament
Third Place
West Bend East 42, Greendale 24
Championship
Cedarburg 48, Plymouth 43
Christine Radke Memorial Tournament
Consolation Semifinal
Lourdes Academy 46, Nicolet 34
Waunakee 76, Racine Case 47
Semifinal
Franklin 60, Arrowhead 39
Middleton 62, Milwaukee King 59
Cuba City Tournament
Championship
Brodhead 45, Cuba City 42
Fond du Lac Tournament
Bay Port 52, Catholic Memorial 30
Fort Atkinson Tournament
First Round
Lakeside Lutheran 42, Fort Atkinson 32
Menomonee Falls 58, DeForest 46
Glenwood City Tournament
Baldwin-Woodville 76, Glenwood City 51
Holiday Classic
Nekoosa 40, Northwood 33
Janesville Craig Optimists Classic
Third Place
Merrill 50, Oregon 39
Championship
Edgewood 44, Janesville Craig 39
La Crosse Logan Tournament
Janesville Parker 50, Kenosha Tremper 28
Wilmot Union 67, La Crosse Logan 63
Lake Country Lutheran Invite
Third Place
Sheboygan Area Luth. 54, Kenosha Saint Joseph Catholic Academy 46
Championship
Lake Country Lutheran 44, Martin Luther 40
Lake Geneva Badger Tournament
East Troy 58, Badger 28
Lake Mills Tournament
Clinton 46, Omro 34
Lakeland Tournament
Championship
Mellen 36, Lakeland 32
Luther Tournament
Third Place
Cadott 63, Fennimore 54
Championship
Elk Mound 61, Luther 56
Marathon Tournament
Lomira 41, Tomahawk 30
Marshfield Tournament
Marshfield 66, Newman Catholic 54
Milton 69, Beloit Memorial 61
Milton Tournament
Muskego 51, Watertown 20
Milwaukee South Tournament
Eastbrook Academy 61, Milwaukee North 44
Kewaskum 49, Milwaukee South 43
Mondovi Tournament
Bloomer 53, Durand 20
Monona Grove Tournament
Monona Grove 57, Madison La Follette 49
North Fond du Lac Tournament
North Fond du Lac 41, Hartford Union 39
Pecatonica Tournament
Pecatonica 55, Fall River 53
River Ridge 38, Weston 13
Rice Lake Tournament
D.C. Everest 56, Superior 59
Chippewa Falls 75, Wausau West 52
Steven's Point Century Classic
Amherst 59, Winneconne 38
Manitowoc Lincoln 47, Stevens Point 37
Thorp Tournament
Thorp 47, Somerset 45, OT
Viroqua Tournament
Adams-Friendship 50, Blair-Taylor 22
Wabasha-Kellogg Tournament
First Round
Alma/Pepin 87, Houston, Minn. 47
Waupun Tournament
Third Place
Mayville 45, Ripon 44
Championship
Waupun 56, Laconia 36
Webster Tournament
Hinckley-Finlayson, Minn. 49, Webster 47, OT
Pine City, Minn. 53, Grantsburg 29
West De Pere Holiday Invitational
Championship
Kewaunee 43, West De Pere 27
West Salem Tournament
Cashton 69, Melrose-Mindoro 51
Tomah 35, West Salem 31
Williams Bay Holiday Tournament
Third Place
Williams Bay 56, Trinity Academy 54, 2OT
Championship
Rio 56, Kenosha Indian Trail 53


Join the Conversation!

To comment, the following rules must be followed:

  • No Obscenity, Profanity, Vulgarity, Racism or Violent Descriptions
  • No Negative Community Comparisons
  • No Fighting, Name-calling, or Personal Attacks
  • Multiple Accounts are Not Allowed
  • Stay on Story Topic

Comments may be monitored for inappropriate content, but the station is under no legal obligation to do so.
If you believe a comment violates the above rules, please use the Flagging Tool to alert a Moderator.
Flagging does not guarantee removal.

Multiple violations may result in account suspension.
Decisions to suspend or unsuspend accounts are made by Station Moderators.
Questions may be sent to comments@wsaw.com.
Please provide detailed information.
All comments must adhere to the WSAW.com discussion rules.

powered by Disqus
WSAW-TV 1114 Grand Ave. Wausau, WI 54403
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 185125011 - wsaw.com/a?a=185125011