Associated Press 2007 Girls Basketball All-State Team

By: Associated Press
By: Associated Press

UNDATED (AP) -- The 2007 Associated Press girls all-state team, as voted on by a statewide panel of media members:

FIRST TEAM

Lin Zastrow, Jefferson, 6-4 Sr. (unanimous selection)

Jessica Bennett, Milwaukee Washington, 5-11 Sr. (unanimous selection)

Kayla Tetschlag, Sheboygan North, 6-0 Sr.

Teri Stamps, Milwaukee Vincent, 5-8 Jr.

Ashley Imperiale, Greendale, 5-10 Sr.

SECOND TEAM

Jineen Williams, Racine Case, 5-9 Sr.

Taylor Wurtz, Ripon, 6-0 So.

Tami Gleason, Cuba City, 6-2 Sr.

Emily Gerber, DeForest, 5-3 Sr.

Morgan Herrick, Cedarburg, 6-1 Sr.

THIRD TEAM

Markie Schmidt, Elkhorn, 6-1 Sr.

Jadee Rooney, Markesan, 5-8 Sr.

Rachel Hencke, Grafton, 6-1 Jr.

Britney Below, Antigo, 5-10 Sr.

Katie Sutter, Barneveld, 5-10 Sr.

FOURTH TEAM

Rachel Story, Milwaukee King, 5-8 So.

Danielle Jorgensen, Lacrosse Logan, 6-3 Jr.

Destinee Blue, Milwaukee Vincent, 6-4 Jr.

Megan VanTatenhove, Oostburg, 5-11 Jr.

Kassi Blumer, Milton, 5-11 Sr.

PLAYER OF THE YEAR

Lin Zastrow, Jefferson

COACH OF THE YEAR

Marquis Hines, Milwaukee Vincent

HONORABLE MENTIONS

Katie Hackbart, Hartland Arrowhead, Jr.

Carlie Willison, Milwaukee Pius XI, Sr.

Carol Henney, Burlington Catholic Central, Sr.

Laura Barczak, Franklin, Sr.

Lindsey Wutt, Waterford, Sr.

Kallie Benike, Campbellsport, Sr.

Diana Taddy, Two Rivers, Sr.

Laura Hayward, Sheboygan North, Sr.

Tori Fink, North Fond du Lac, Sr.

Amy Selk, Sheboygan North, Jr.

Tanya Kaufman, DeSoto, Jr.

Haley Croell, Holmen, Sr.

Afton Glander, Alma, Sr.

Janelle Gabrielson, Menomonee Falls, Jr.

Jenilee Klomstad, Pewaukee, Sr.

Amanda Schick, Shorewood, Sr.

Janelle Adams, Milwaukee King, Jr.

Gaberil Allen, Milwaukee Bay View, Sr.

Mercedes Clayton, Milwaukee Riverside, Jr.

Kelsey Sperka, New Berlin Eisenhower, Jr.

Sierra Spaude, Sturgeon Bay, Sr.

Steffani Stoeger, Fox Valley Lutheran, Sr.

Tricia Van Vreede, Kimberly, Sr.

Lyndsey Seewald, Coleman, Sr.

Sam Zastrow, Algoma, So.

Val Schuster, Wausau Newman, Jr.

Jenny Dahm, Merrill, Sr.

Katie Glodowski, Amherst, So.

Gabi Hungerford, Wild Rose, Sr.

Sheila Opelt, Neillsville, So.

Marissa Young, Monroe, Sr.

Catie O'Leary, Janesville Parker, So.

Ellie Pearson, Madison West, So.

Justine Hayes, Madison Memorial, Sr.

Amber Fiene, Sauk Prairie, Jr.

Susan Paskey, Rio, Sr.

Becca Campbell, Richland Center, Jr.

Bri Hauge, New Glarus, Sr.

Kaitlyn Pustina, Cuba City, Sr.

Allison Hurst, Cassville, Sr.

Viki Wohlers, Conserve School, Sr.

Lucy Dernovsek, Lake Holcombe, Sr.

Beth Alberson, Flambeau, Jr.

Casey Weber, Rice Lake, Jr.

Hannah Quilling, Eau Claire North, Jr.


WSAW-TV 1114 Grand Ave. Wausau, WI 54403
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 6465397 - wsaw.com/a?a=6465397