WSAW NewsChannel 7  | Central WI, Wausau, Rhinelander  |  News, Weather, Sports

Scores From Girls State Basketball Tournament

By: Associated Press
By: Associated Press

Division 2
Section 1
Region A
Second Round

Osceola 51, Hayward 47

Somerset 48, Amery 38

Region B
Second Round

Durand 62, Altoona 61, OT

Rice Lake 42, Barron 38

Region C
Second Round

Neillsville 41, Mosinee 24

Wittenberg-Birnamwood 35, Medford 33, OT

Region D
Second Round

Pioneer Westfield 52, Mauston 42

Sparta 43, Wisconsin Dells 35

Section 2
Region A
Second Round

New London 55, Oconto Falls 26

Seymour 42, Freedom 41

Region B
Second Round

Luxemburg-Casco 60, Wrightstown 36

Sturgeon Bay 69, Two Rivers 52

Region C
Second Round

Fox Valley Lutheran 49, Appleton Xavier 36

Winneconne 40, Waupaca 38, OT

Region D
Second Round

Ripon 58, New Holstein 41

Sheboygan Falls 50, Winnebago Lutheran 33

Section 3
Region A
Second Round

Reedsburg 53, Madison Edgewood 42

Richland Center 60, Portage 46

Region B
Second Round

Dodgeville 38, Evansville 33

Monroe 49, Mount Horeb 30

Region C
Second Round

Jefferson 39, Lake Mills 26

Lakeside Lutheran 51, Columbus 47

Region D
Second Round

Greendale 52, Delavan-Darien 26

Union Grove 51, Cudahy 40

Section 4
Region A
Second Round

Campbellsport 77, Kettle Moraine 66

Grafton 65, Mayville 19

Region B
Second Round

Brown Deer 49, Milwaukee Messmer 42

Shorewood 60, Milwaukee North 27

Region C
Second Round

New Berlin Eisenhower 54, New Berlin West 32

Pewaukee 60, Milwaukee Lutheran 53

Region D
Second Round

Elkhorn 57, East Troy 54

Waukesha Catholic Memorial 54, Wisconsin Lutheran 42

Division 3
Section 1
Region A
Second Round

Boyceville 73, Grantsburg 45

Colfax 65, Glenwood City 54

Region B
Second Round

Chetek 52, Ladysmith 46

Park Falls 68, Phillips 53

Region C
Second Round

Eau Claire Regis 73, St. Croix Central 52

Prescott 51, Elk Mound 30

Region D
Second Round

Mondovi 63, Loyal 48

Osseo-Fairchild 67, Stanley-Boyd 46

Section 2
Region A
Second Round

Amherst 63, Edgar 48

Iola-Scandinavia 48, Stevens Point Pacelli 44, OT

Region B
Second Round

Coleman 60, Gillett 47

Crivitz 61, Bonduel 49

Region C
Second Round

Manawa Little Wolf 49, Algoma 44

St. Mary Central 75, Sevastopol 54

Region D
Second Round

Manitowoc Roncalli 36, Kewaunee 17

Reedsville 56, Howards Grove 39

Section 3
Region A
Second Round

Luther 55, Whitehall 37

Region B
Second Round

Markesan 63, Auburndale 29

Pittsville 59, Wild Rose 42

Region C
Second Round

Lancaster 52, Iowa-Grant 26

Region D
Second Round

Cuba City 83, Orfordville Parkview 39

Mineral Point 51, New Glarus 43

Section 4
Region A
Second Round

North Fond du Lac 48, Ozaukee 27

Oostburg 49, Random Lake 21

Region B
Second Round

Hope School 55, Lomira 49

Horicon 46, Milwaukee University School 40

Region C
Second Round

Poynette 39, Deerfield 37

Watertown Luther Prep 61, Waterloo 41

Region D
Second Round

Racine Prairie 50, Kenosha Christian Life 40

Somers Shoreland Lutheran 42, Greendale Martin Luther 29

Division 4
Section 1
Region A
Second Round

Minong Northwood 49, Solon Springs 46, OT

Siren 47, Drummond 27

Region B
Second Round

Flambeau 56, Hurley 43

Rib Lake 52, Mellen 34

Region C
Second Round

Birchwood 50, Clear Lake 45

Clayton 71, Frederic 44

Region D
Second Round

Lake Holcombe 65, Gilman 47

Owen-Withee 41, Greenwood 39

Section 2
Region A
Second Round

Gresham 43, Conserve School 29

Wabeno 55, Phelps 47

Region B
Second Round

Florence 62, Wausaukee 38

Niagara 53, Goodman/Pembine 42

Region C
Second Round

Wausau Newman 71, Columbus Catholic 44

Wisconsin Rapids Assumption 48, Northland Lutheran 31

Region D
Second Round

Hilbert 55, Green Bay NEW Lutheran 34

Oshkosh Lourdes 50, Elkhart Lake 41

Section 3
Region A
Second Round

Independence 57, Elmwood 26

Plum City 63, Alma 46

Region B
Second Round

New Lisbon 41, Cashton 30

Region C
Second Round

Barneveld 49, Kickapoo 20

Hillsboro 60, Ithaca 52

Region D
Second Round

DeSoto 31, River Ridge 29

Potosi 53, Cassville 36

Section 4
Region A
Second Round

Black Hawk 57, Madison Abundant Life 48

Pecatonica 51, Southwestern 27

Region B
Second Round

Catholic Central 59, Albany 49

Johnson Creek 61, Williams Bay Faith Christian 48

Region C
Second Round

Randolph 63, Hustisford 54

Rio 73, Fall River 52

Region D
Second Round

Lake Country Lutheran 43, Living Word Lutheran 36

Sheboygan Christian 34, Kohler 30


WSAW-TV 1114 Grand Ave. Wausau, WI 54403
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 6009761