For the Latest Results, please press F5 or refresh your web browsers

Local Election Results

Select Race
Return To Top

Adams County Clerk of Circuit Court

Total Votes: 7,973 Reporting: 100%
Kathleen R. Dye (D) 4,597
58%
Winner Winner
Shelley K. Kroupa (R) 3,376
42%
Return To Top

Marathon County Clerk of Circuit Court

Total Votes: 53,480 Reporting: 100%
Diane L. Sennholz (D) 24,472
46%
Shirley C. Lang (R) 29,008
54%
Winner Winner
Return To Top

Clark County Sheriff

Total Votes: 10,689 Reporting: 100%
Greg Herrick (R) 6,132
57%
Winner Winner
Scott A. Haines (D) 4,557
43%
Return To Top

Langlade County Sheriff

Total Votes: 8,368 Reporting: 100%
William Greening (D) 4,268
51%
Winner Winner
Joe Stegall (R) 4,100
49%
Return To Top

Shawano County Sheriff

Total Votes: 16,310 Reporting: 100%
Adam Bieber (R) 9,738
60%
Winner Winner
Lucas Christensen (I) 1,373
8%
Randall Wright (R) 5,199
32%
Return To Top

Wood County Sheriff

Total Votes: 29,032 Reporting: 100%
Thomas Reichert (D) 21,103
73%
Winner Winner
Carl Herrmann (I) 7,929
27%
Return To Top

Town of Lincoln Referendum

Shall the person holding the combined office of Town Clerk and Town Treasurer in the Town of Lincoln be appointed by the town board?
Total Votes: 1,182
Yes 590
50%
No 592
50%
Return To Top

City of Wausau Referendum

Total Votes: 12,733 Reporting: 100%
Yes 9,799
77%
Winner Winner
No 2,934
23%
Return To Top

Village of Weston Referendum

Total Votes: 5,421 Reporting: 100%
Yes 2,436
45%
No 2,985
55%
Winner Winner
Return To Top

Lincoln County Referendum

Shall the Governor of the State of Wisconsin and Wisconsin Legislature accept federal funding for Medicaid/BadgerCare to cover eligible citizens up to 138% of the federal poverty level ($43,499 per year for a family of four)?
Total Votes: 11,244 Reporting: 96%
Yes 7,576
67%
Winner Winner
No 3,668
33%
Return To Top

Portage County Referendum #1

Minimum Wage
Total Votes: 29,553 Reporting: 100%
Yes 17,130
58%
Winner Winner
No 12,423
42%
Return To Top

Portage County Referendum #2

BadgerCare
Total Votes: 28,724 Reporting: 100%
Yes 20,636
72%
Winner Winner
No 8,088
28%
Return To Top

Wood County Referendum #1

Shall the next State Legislature accept available Federal funds for BadgerCare to ensure that thousands of Wisconsin citizens have access to quality and affordable health coverage?
Total Votes: 34,525 Reporting: 100%
Yes 21,176
61%
Winner Winner
No 13,349
39%
Return To Top

Wood County Referendum #2

Shall the State Assembly and the State Senate pass, and the Governor sign, legislation setting the minimum wage in Wisconsin at $10.10/hour?
Total Votes: 30,395 Reporting: 100%
Yes 17,046
56%
Winner Winner
No 13,349
44%

AP Election Results

Select Race:
Return To Top

Attorney General

Reporting: 100%
Brad Schimel (GOP)1,211,218
52%
WinnerWinner
Susan Happ (Dem)1,065,780
45%
Thomas Nelson (Lib)71,493
3%
Return To Top

Governor

Reporting: 100%
Scott Walker (GOP)1,259,162
52%
WinnerWinner
Mary Burke (Dem)1,121,555
47%
Robert Burke (Lib)18,375
1%
Dennis Fehr (Ind)9,004
0%
Return To Top

Referendum Transportation Fund

Reporting: 100%
Yes1,729,609
80%
WinnerWinner
No435,842
20%
Return To Top

Secretary of State

Reporting: 100%
Doug La Follette (Dem)1,159,836
50%
WinnerWinner
Julian Bradley (GOP)1,073,407
46%
Andy Craig (Lib)58,882
3%
Jerry Broitzman (CST)25,849
1%
Return To Top

State Assembly District 1

Reporting: 100%
Joel Kitchens (GOP)16,067
57%
WinnerWinner
Joe Majeski (Dem)12,238
43%
Return To Top

State Assembly District 4

Reporting: 100%
David Steffen (GOP)14,456
59%
WinnerWinner
Chris Plaunt (Dem)10,019
41%
Return To Top

State Assembly District 5

Reporting: 100%
Jim Steineke (GOP)15,034
62%
WinnerWinner
Jeff McCabe (Dem)9,076
38%
Return To Top

State Assembly District 7

Reporting: 100%
Daniel Riemer (Dem)11,054
56%
WinnerWinner
Scott Espeseth (GOP)8,793
44%
Return To Top

State Assembly District 8

Reporting: 100%
JoCasta Zamarripa (Dem)5,149
80%
WinnerWinner
Vincent Synowicz (GOP)1,269
20%
Return To Top

State Assembly District 15

Reporting: 100%
Joe Sanfelippo (GOP)15,421
63%
WinnerWinner
John Weishan (Dem)9,048
37%
Return To Top

State Assembly District 17

Reporting: 100%
La Tonya Johnson (Dem)19,648
88%
WinnerWinner
Eugenie Stackowitz (Ind)2,800
12%
Return To Top

State Assembly District 19

Reporting: 100%
Jonathan Brostoff (Dem)18,054
82%
WinnerWinner
Joseph Klein (Ind)3,938
18%
Return To Top

State Assembly District 20

Reporting: 100%
Christine Sinicki (Dem)13,384
56%
WinnerWinner
Molly McGartland (GOP)10,475
44%
Return To Top

State Assembly District 22

Reporting: 100%
Janel Brandtjen (GOP)20,590
70%
WinnerWinner
Jessie Read (Dem)8,780
30%
Return To Top

State Assembly District 23

Reporting: 100%
Jim Ott (GOP)20,000
64%
WinnerWinner
Beth Lueck (Dem)11,481
36%
Return To Top

State Assembly District 26

Reporting: 100%
Terry Katsma (GOP)14,344
61%
WinnerWinner
Terry Van Akkeren (Dem)9,062
39%
Return To Top

State Assembly District 27

Reporting: 100%
Tyler Vorpagel (GOP)16,026
64%
WinnerWinner
Scott Heinig (Dem)9,072
36%
Return To Top

State Assembly District 28

Reporting: 100%
Adam Jarchow (GOP)12,732
62%
WinnerWinner
Travis Schachtner (Dem)7,731
38%
Return To Top

State Assembly District 30

Reporting: 100%
Dean Knudson (GOP)13,934
60%
WinnerWinner
Darrel Laumann (Dem)8,652
37%
Laurie Kroeger (Lib)746
3%
Return To Top

State Assembly District 32

Reporting: 100%
Tyler August (GOP)13,694
66%
WinnerWinner
Alan Kupsik (Dem)7,087
34%
Return To Top

State Assembly District 37

Reporting: 100%
John Jagler (GOP)14,394
59%
WinnerWinner
Mary Arnold (Dem)10,051
41%
Return To Top

State Assembly District 38

Reporting: 100%
Joel Kleefisch (GOP)17,473
63%
WinnerWinner
Tom Chojnacki (Dem)10,272
37%
Return To Top

State Assembly District 39

Reporting: 100%
Mark Born (GOP)16,785
74%
WinnerWinner
Richard Bennett (Ind)5,975
26%
Return To Top

State Assembly District 41

Reporting: 100%
Joan Ballweg (GOP)13,146
61%
WinnerWinner
Joe Kallas (Dem)8,400
39%
Return To Top

State Assembly District 43

Reporting: 100%
Andy Jorgensen (Dem)14,107
60%
WinnerWinner
Leon Hebert (GOP)9,487
40%
Return To Top

State Assembly District 44

Reporting: 100%
Debra Kolste (Dem)13,347
68%
WinnerWinner
Jacob Dorsey (GOP)6,292
32%
Return To Top

State Assembly District 47

Reporting: 100%
Robb Kahl (Dem)20,309
82%
WinnerWinner
Phillip Anderson (Lib)4,592
18%
Return To Top

State Assembly District 49

Reporting: 100%
Travis Tranel (GOP)12,176
61%
WinnerWinner
Chad Henneman (Dem)7,675
39%
Return To Top

State Assembly District 50

Reporting: 100%
Ed Brooks (GOP)11,769
58%
WinnerWinner
Christopher Miller (Dem)8,597
42%
Return To Top

State Assembly District 51

Reporting: 100%
Todd Novak (GOP)10,619
47%
Dick Cates (Dem)10,560
47%
Adam Laufenberg (Lib)1,177
5%
Return To Top

State Assembly District 54

Reporting: 100%
Gordon Hintz (Dem)11,218
51%
WinnerWinner
Mark Elliott (GOP)10,565
49%
Return To Top

State Assembly District 55

Reporting: 100%
Mike Rohrkaste (GOP)14,009
58%
WinnerWinner
Mark Westphal (Dem)10,229
42%
Return To Top

State Assembly District 57

Reporting: 100%
Amanda Stuck (Dem)11,154
54%
WinnerWinner
Chris Klein (GOP)9,524
46%
Return To Top

State Assembly District 63

Reporting: 100%
Robin Vos (GOP)15,348
63%
WinnerWinner
Andy Mitchell (Dem)8,912
37%
Return To Top

State Assembly District 66

Reporting: 100%
Cory Mason (Dem)12,051
81%
WinnerWinner
George Meyers (Lib)2,777
19%
Return To Top

State Assembly District 67

Reporting: 100%
Tom Larson (GOP)13,347
61%
WinnerWinner
Gary Stene (Dem)8,689
39%
Return To Top

State Assembly District 68

Reporting: 100%
Kathy Bernier (GOP)11,282
53%
WinnerWinner
Jeff Peck (Dem)10,072
47%
Return To Top

State Assembly District 69

Reporting: 100%
Bob Kulp (GOP)14,071
69%
WinnerWinner
Norbert Salamonski (Dem)6,359
31%
Return To Top

State Assembly District 70

Reporting: 100%
Nancy VanderMeer (GOP)11,759
53%
WinnerWinner
Amy Sue Vruwink (Dem)10,495
47%
Return To Top

State Assembly District 72

Reporting: 100%
Scott Krug (GOP)13,106
56%
WinnerWinner
Dana Duncan (Dem)10,316
44%
Return To Top

State Assembly District 74

Reporting: 100%
Beth Meyers (Dem)14,457
57%
WinnerWinner
Jamey Francis (GOP)10,792
43%
Return To Top

State Assembly District 75

Reporting: 100%
Romaine Quinn (GOP)11,726
55%
WinnerWinner
Stephen Smith (Dem)9,638
45%
Return To Top

State Assembly District 79

Reporting: 100%
Dianne Hesselbein (Dem)18,812
62%
WinnerWinner
Brent Renteria (GOP)11,395
38%
Return To Top

State Assembly District 81

Reporting: 100%
Dave Considine (Dem)12,534
54%
WinnerWinner
Ashton Kirsch (GOP)10,606
46%
Return To Top

State Assembly District 83

Reporting: 100%
Dave Craig (GOP)21,362
73%
WinnerWinner
Jim Brownlow (Dem)7,865
27%
Return To Top

State Assembly District 85

Reporting: 100%
Dave Heaton (GOP)11,159
50%
Mandy Wright (Dem)11,073
50%
Return To Top

State Assembly District 86

Reporting: 100%
John Spiros (GOP)15,860
63%
WinnerWinner
Nancy Stencil (Dem)9,514
37%
Return To Top

State Assembly District 87

Reporting: 100%
James Edming (GOP)14,109
66%
WinnerWinner
Richard Pulcher (Dem)7,189
34%
Return To Top

State Assembly District 88

Reporting: 100%
John Macco (GOP)12,906
56%
WinnerWinner
Dan Robinson (Dem)10,039
44%
Return To Top

State Assembly District 90

Reporting: 100%
Eric Genrich (Dem)7,951
55%
WinnerWinner
Eric Wimberger (GOP)5,337
37%
Shae Sortwell (Ind)1,164
8%
Return To Top

State Assembly District 92

Reporting: 100%
Chris Danou (Dem)11,853
57%
WinnerWinner
Isaac Weix (GOP)9,088
43%
Return To Top

State Assembly District 93

Reporting: 100%
Warren Petryk (GOP)13,348
55%
WinnerWinner
Jeff Smith (Dem)10,739
45%
Return To Top

State Assembly District 94

Reporting: 100%
Steve Doyle (Dem)13,652
54%
WinnerWinner
Tracie Happel (GOP)11,606
46%
Return To Top

State Assembly District 96

Reporting: 100%
Lee Nerison (GOP)12,209
59%
WinnerWinner
Peter Flesch (Dem)8,459
41%
Return To Top

State Assembly District 99

Reporting: 100%
Chris Kapenga (GOP)23,154
78%
WinnerWinner
Alice Jensen (Dem)6,565
22%
Return To Top

State Assembly District 42

Reporting: 100%
Keith Ripp (GOP)14,227
58%
WinnerWinner
George Ferriter (Dem)10,511
42%
Return To Top

State Senate District 1

Reporting: 100%
Frank Lasee (GOP)47,386
62%
WinnerWinner
Dean Debroux (Dem)29,621
38%
Return To Top

State Senate District 5

Reporting: 100%
Leah Vukmir (GOP)55,809
74%
WinnerWinner
Wendy Friedrich (Lib)19,997
26%
Return To Top

State Senate District 7

Reporting: 100%
Chris Larson (Dem)41,904
60%
WinnerWinner
Red Arnold (GOP)28,365
40%
Return To Top

State Senate District 9

Reporting: 100%
Devin LeMahieu (GOP)43,053
60%
WinnerWinner
Martha Laning (Dem)28,752
40%
Return To Top

State Senate District 11

Reporting: 100%
Steve Nass (GOP)43,800
63%
WinnerWinner
Dan Kilkenny (Dem)25,347
37%
Return To Top

State Senate District 13

Reporting: 100%
Scott Fitzgerald (GOP)48,232
63%
WinnerWinner
Michelle Zahn (Dem)28,683
37%
Return To Top

State Senate District 15

Reporting: 100%
Janis Ringhand (Dem)36,348
59%
WinnerWinner
Brian Fitzgerald (GOP)24,759
41%
Return To Top

State Senate District 17

Reporting: 100%
Howard Marklein (GOP)34,570
55%
WinnerWinner
Pat Bomhack (Dem)28,160
45%
Ernie Wittwer (Dem)0
0%
Return To Top

State Senate District 19

Reporting: 100%
Roger Roth (GOP)41,558
57%
WinnerWinner
Penny Bernard Schaber (Dem)31,080
43%
Return To Top

State Senate District 21

Reporting: 100%
Van Wanggaard (GOP)44,923
62%
WinnerWinner
Randy Bryce (Dem)28,087
38%
Return To Top

State Senate District 23

Reporting: 100%
Terry Moulton (GOP)39,495
61%
WinnerWinner
Phil Swanhorst (Dem)25,119
39%
Return To Top

State Senate District 25

Reporting: 100%
Janet Bewley (Dem)35,050
51%
WinnerWinner
Dane Deutsch (GOP)33,326
49%
Return To Top

State Senate District 29

Reporting: 100%
Jerry Petrowski (GOP)45,844
66%
WinnerWinner
Paul Demain (Dem)23,892
34%
Return To Top

State Senate District 31

Reporting: 100%
Kathleen Vinehout (Dem)35,477
52%
WinnerWinner
Mel Pittman (GOP)32,271
48%
Return To Top

State Senate District 33

Reporting: 100%
Paul Farrow (GOP)59,114
74%
WinnerWinner
Sherryll Shaddock (Dem)20,852
26%
Return To Top

Treasurer

Reporting: 100%
Matt Adamczyk (GOP)1,118,834
49%
WinnerWinner
David Sartori (Dem)1,025,500
45%
Ron Hardy (Grn)65,933
3%
Jerry Shidell (Lib)52,979
2%
Andrew Zuelke (CST)28,112
1%
Return To Top

U.S. House District 3

Reporting: 100%
Ron Kind (Dem)155,221
57%
WinnerWinner
Tony Kurtz (GOP)118,669
43%
Return To Top

U.S. House District 4

Reporting: 100%
Gwen Moore (Dem)178,822
70%
WinnerWinner
Dan Sebring (GOP)68,386
27%
Robert Raymond (Ind)6,997
3%
Return To Top

U.S. House District 6

Reporting: 100%
Glenn Grothman (GOP)169,625
57%
WinnerWinner
Mark Harris (Dem)122,146
41%
Gus Fahrendorf (Lib)6,850
2%
Return To Top

U.S. House District 7

Reporting: 100%
Sean Duffy (GOP)169,451
59%
WinnerWinner
Kelly Westlund (Dem)112,895
39%
Lawrence Dale (Grn)3,661
1%
WSAW-TV 1114 Grand Ave. Wausau, WI 54403
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability
Gray Television, Inc.